środa, 26 sierpnia 2009

USA, postcardpal


kartka od Stephanie, dziewczyny, do której wysłałam swoją pierwsza oficjalną kartkę :) kartka zrobiona ze zdjęcia własnoręcznie przez nią zrobionego. przedstawia zeszłoroczny festiwal sztuki Burning Man, który odbywa się na pustyni.

Niemcy, lottery #1




moja wygrana w loterii :) na kartce modernistyczne zespoły mieszkaniowe Berlina, w lipcu 2008 wpisane na listę UNESCO. a konkretnie drzwi tych budynków :) a na znaczku uniwersytet w Leipzig (<= jedno z niewielu niemieckich słów, których brzmienie mi sie podoba).

i trochę historii:
Głównymi planistami berlińskich osiedli byli niemieccy architekci przedwojennego modernizmu Bruno Taut i Martin Wagner, z którymi współpracowali również inni budowniczowie, m.in. Hans Scharoun i Walter Gropius. Nowe osiedla w dzielnicach Bohnsdorf, Britz, Charlottenburg, Prenzlauer Berg, Reinickendorf i Wedding stały się przykładem dla rozwiązań architektonicznych budownictwa socjalnego w okresie międzywojennym.

Jako pierwsze powstało miasto-ogród Falkenberg (niem. Gartenstadt Falkenberg) projektu Bruno Tauta, oferujące 128 mieszkań (1913–1916). Zespół składa się z jedno- i dwupiętrowych domów różniących się wielkością i proporcjami. Domy odznaczają się kolorowymi elewacjami o kontrastujących barwach.

W latach 1924–1930 Taut zainspirowany funkcjonalną architekturą holenderską (Jakobusa Ouda) zbudował osiedle Schillerpark. Zespół składa się z dwupiętrowych domów (300 mieszkań) o ścianach z czerwonej palonej cegły ze wstawkami wokół okien i balkonów z cegły pomalowanej na biało.

W latach 1925–1930 powstał duży kompleks mieszkaniowy na blisko dwa tysiące mieszkań – wielki zespół mieszkaniowy Britz (zwany też Osiedlem Podkowy), zaprojektowany wspólnie przez Tauta i Martina Wagnera. W centrum osiedla znajduje się półkolisty staw otoczony wielorodzinnym budynkiem na planie podkowy.

Pod koniec lat 20. Taut zaprojektował duże osiedle niskich, trzy-, czteropiętrowych bloków na 1500 mieszkań (miasto-sypialnię) – osiedle im. Carla Legiena (niem. Wohnstadt Carl Legien).

Na przełomie lat 20. i 30. miasto sfinansowało za sumę 15 milionów marek budowę kolejnych dwóch osiedli na około 2600 mieszkań: Białego Miasta (niem. Weisse Stadt) i wielkiego zespołu mieszkaniowego Siemensstadt (niem. Grossiedlung Siemensstadt).

czarny kot

czarny paryski kot od Marty :) kartka pisana po francusku, wysłana z Polski, czyli wszystko tak jak być powinno ;)

merci beaucoup :*

poniedziałek, 24 sierpnia 2009

16, Finlandia


trzy Finlandie pod rząd zdecydowanie mi wystarczą ;) chcoiaż teraz dla odmiany widoczki, wysyłane z resztą seryjnie przez tego uzytkownika. kartka z Porvoo, jednego z najstarszych miast w Finlandii.



zdjęcie ukradzione z PC ;)

15, Finlandia


kaczka namalowana przez Kaja Stenvall'a. uwielbiam jego obrazy :) (tylko skaner aczyna mi wariować ... :/ zdjęcie na pweno podmienię na lepsze, bo nie oddaje uroku kartki)

14, Finlandia


dzisiaj w skrzynce dwie kartki, obie z Finlandii, ale i tak jestem zadowolona.
urodzinowa kartka od Hanny ('Onnea' znaczy 'Gratulacje')

handmade ;)


jako żę w skrzynce pustki, pochwalę się kartką. którą wysłałam do USA. adresatka zażyczyła sobie ręcznie robionej, kolorowj, optymistycznej kartki. myślę, że wszystkie wymagania zostały spełnione :)

13, Holandia



kartka z Holandii. niestety wydrukowana na zwykłym cienkim papierze do drukarki. to na minus. plusem jest to, że oprocz niej dostalam list napisany po holendersku z dołączonym angielskim tłumaczeniem, co trochę ratuje sytuację., no i trzeba wziąć pod uwagę, że to pierwsza kartka wysłana przez tego użytkownika. może się jeszcze wyrobi ;)

12, Portugalia

śliczna, wakacyjna kartka z Portugalii. aż chce się tam być :)

11, USA

moja pierwsza nieoficjalna kartka, od Stephanie z Oregonu, która sama zaoferowała, że odeśle mi kartkę po otrzymaniu mojej. bardzo symaptyczna dziewczyna :)
widok na wulkaniczne tereny Oregonu, Steph starała sie dobrać go do mojego kierunku studiów ;)

10, Finlandia


znów koty, tym razem z Finlandii

9, USA

kartka z USA, a konkretnie od Johna z Florydy. zdjęcie zrobił jego chłopak w lokalnym ZOO. a na zdjęciu są oczywiśćie surykatki :) :) :)

8, Wielka Brytania

wbrew pozorom to nie jest kartka z Rzymu, tylko z Londynu ;)

7, Finlandia

moja pierwsza kartka z Finlandii, z uroczym jeżem :) szkoda tylko, że nie wiem, co oznacza ten napis ;)

cukierki

z serii zamówienia specjalne : wysłałam dziś kertkę do 13letniej dziewczynki z Finlandii, która kolekcjonuje cukierki ;) tak więc wrzuciłam do koperty krowkę i parę innych cukierków, o łączenj wadze 27 gramów, a teraz zastanawiam się, w jakim stanie dotrą one do adreatki. o ile dotrą ;)
k.

6, Słowenia

dzisiaj koty ze Słowenii :)

5, Tajwan

kartka z Tajwanu od bardzo sympatycznej i kontaktowej dziewczyny o imieniu Meg. już
wymieniłyśmy maile, więc jest nadzieja na dalszą znjaomość :)

czy wiecie, że dzisiaj w tajwanie jest 35 stopni Celsjusza? ja wiem :)

4, Niemcy


koeljna kartka z Niemiec

3, Malezja

śliczna kartka z Malezji

2, Kanada

kartka- spełnienie moich życzeń. z kotem

i pięknymi zanczkami :)

1, Niemcy

moja pierwsza kartka, z Niemiec. i uwaga niespodzianka- napisana po polsku :) niby nic a cieszy. kartka wysłana z miasta Freiburg im Breisgau, co na polski tłumaczy się bardzo malowniczo : Fryburg Bryzgowijjski. przez Fryburg przepływa rzeka Dreisam, którą widać na kartce. Fryburg jest miastem partnerskim Częstochowy.

bo to się zwykle tak zaczyna... :)

Pani traci już wszelką powagę:
Czycha w bramie na listonosza!
Patrzy smutno ,uśmiechem go błaga
jak ranny leżący na noszach.

Dni tej pani bez listów toną,
idą na dno w żalu bez granic...
aż się dziwi zmartwiony listonosz:
"Ja bym tam napisał do pani...
/M. Pawlikowska-Jasnorzewska


blog powstał, żebym mogła gromadzić w jednym miejscu kartki, które dostaje dzięki stronie www.postrcrossing.com wystarczy się zarejestrować, żeby dostawać pocztówki od ludzi z całego świata. świetna zabawa, ale uwaga- wciąga :) i czekanie w bramie na listonosza to już tylko kwestia czasu ;)

k.